ABD Büyükelçiliği görevlisi Moskova'daki havalimanına havan mermisi sokmaya çalıştı

2019-03-10 11:46:14 CRI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Rusya Büyükelçiliği görevlisinin dün sabah Moskova'daki Şeremetyevo Havalimanı'na üzerinde patlatma mekanizması bulunan fakat içinde patlayıcı olmayan bir havan mermisi sokmaya çalıştığını duyurdu.

Bakanlık yetkilisi, “9 Mart sabahı Moskova'daki Şeremetyevo Havalimanı'nın D terminaline dışarıdan girişinde, ABD Büyükelçiliği çalışanının bagajının taranması sırasında, havan topu mermisine benzeyen bir nesne tespit edildi. Olay yerine çağrılan patlayıcı uzmanları, bunun gerçekten üzerinde patlatma mekanizması olan, ancak gövdenin içinde izlerine rastlanmış olsa da patlayıcı bulunmayan bir havan topu mermisi olduğunu doğruladı” diye konuştu.

Yetkili, “ABD Büyükelçiliği'ne Rusya İçişleri Bakanlığı'nın Şeremetyevo Havalimanı'ndaki departmanı tarafından derhal bilgi verildi. Büyükelçiliğin çalışanının bu davranışı ile ilgili açıklama yapmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Rus dışişleri yetkilisi, bakanlığın kanısının ABD Büyükelçiliği çalışanının Şeremetyevo Havalimanı'na havan mermisi sokmaya çalışarak kasten provokasyonda bulunduğu yönünde olduğunu belirtti.

Rus diplomat, “2001'deki terör saldırılarından sonra ABD'nin, hava taşımacılığında güvenliği sağlama konusunda son derece dikkatli olduğu dikkate alındığında bu kişinin, bagajdaki havan mermisinin çok ciddi bir durum olduğunu anlamaması mümkün değil. Demek ki böyle bir adımı kasten atmış oldu” diye konuştu.

Açıklamaya göre, üzerindeki havan mermisine el konulduktan sonra New York'a uçan Amerikalı konsolosluk çalışanının ABD Silahlı Kuvvetleri ile doğrudan bağlantısı bulunuyor ve bu kişi “Rus taşımacılık tesisine yönelik provokasyon girişiminde bulundu”.

Bakanlığın verdiği bilgilere göre ABD Büyükelçiliği çalışanı, görev süresinin tamamlanması nedeniyle Rusya'dan ayrılırken boş havan mermisini “özel koleksiyonu için” aldığını ileri sürdü.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor