Trump'dan Kuzey Kore'ye hayal kırıklığı mesajı

2019-03-07 20:09:57 CRI
r_1488562_201903072009224774700.jpg

ABD Başkanı Donald Trump, Pyongyang'ın füze fırlatma tesisinde yeni inşaat faaliyeti yürüttüğüne dair iddianın gerçekliği kanıtlanırsa “büyük hayal kırıklığı” içinde olacağını ifade etti.

ABD basınında yer alan haberlerde, Kuzey Kore'nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) Tongchang-ri Fırlatma Tesisi'nin uzun menzilli füze bölümünde “hızlı yeniden inşa” faaliyetine giriştiği iddiaları yer aldı.

Trump, dün Beyaz Saray'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Eğer bu doğruysa büyük hayal kırıklığı içinde olurdum. Bir şey söylemek için çok erken. Ne olduğuna bakacağız.” dedi.

Reuters haber ajansı, hükümet kaynağından aldığı bir bilgiyi paylaşarak, söz konusu inşa faaliyetinin endişe verici seviyede olmadığını ve 2017'de durdurulan füze denemelerinin devam ettiğini gösterir niteliğinin bulunmadığını belirtti.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Sarah Sanders, geçtiğimiz çarşamba günü Kuzey Kore'nin füze deneme üssünde inşa faaliyeti tespit edildiğine ilişkin haber hakkında yorum yapmaktan kaçınmış, yalnızca ABD'nin Pyongyang ile müzakereleri devam ettireceğini bildirmişti.

Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 27-28 Şubat günlerinde Vietnam'ın başkenti Hanoi'de ikinci kez görüşmüş, ancak görüşmede uzlaşma sağlanamamıştı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ayrıca iki ülkenin liderlerinin “çok iyi ve yapıcı görüşmeler” gerçekleştirdikleri ve “bölgenin nükleerden arındırılması ile ekonomik konuları” ele aldıkları kaydedilmişti.

Trump ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Washington'ın Pyongyang ile diyaloğu sürdürme konusunda istekli olduğunu ifade etmişti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor