İspanya'nın Beijing Büyükelçisi: Çin dışa açılmayı sürdürmekte kararlı

2019-03-07 18:00:04 CRI

İspanya'nın Beijing Büyükelçisi: Çin dışa açılmayı sürdürmekte kararlı

İspanya'nın Beijing Büyükelçisi Rafael Dezcallar de Mazarredo, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın önceki gün sunduğu hükümet çalışma raporunu değerlendirdi.

13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) 2. Toplantısı 5 Mart günü başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda başladı. Çin Başbakanı Li Keqiang açılış töreninde hükümet çalışma raporunu okudu.

Rafael Dezcallar de Mazarredo, yaptığı açıklamada, hükümet çalışma raporunun Çin'in reform ve dışa açılma kararlılığını ortaya koyduğunu vurguladı.

Diğer ülkelerin büyükelçileriyle birlikte meclis toplantısının açılış törenine katılmaktan onur duyduğunu belirten de Mazarredo, “Açılış törenine yabancı büyükelçilerin davet edilmesi de dışa açılma önleminin bir parçası. Çin kapılarını dünyaya daha geniş açıyor, yabancı diplomatlar iki toplantıda hangi hususların nasıl ele alındığını yerinde görüyorlar.” dedi.

De Mazarredo, bu yılki hükümet çalışma raporunun sosyal ve ekonomik kalkınma ile ilgili kilit sorunlara değindiği gibi sunulan çözüm planlarının Çin'in reform ve dışa açılmayı sürdürme kararlılığını gösterdiğini hatırlattı.

Reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı 40 yılda Çin'in ekonomik mucize yarattığını kaydeden Büyükelçi, “Çin hükümetinin şimdiye kadar ileri sürdüğü çözüm planları halen bu politikanın devam ettirilmesini öngörüyor. Bu, Çin'in reform ve dışa açılma konusundaki kararlılığını ortaya koyuyor. Bence bu nokta çok önemli. Çin hangi zamanda olursa olsun reform ve dışa açılmada ısrarcı olma koşuluyla ekonominin sağlıklı ve sürdürülebilir gelişmesi için her yolu denemektedir.” ifadelerini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor