ABD'den Suriye'de siyasi çözüme destek

2019-03-07 10:28:55

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suriye sorununun Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde siyasi yollarla çözüme kavuşturulmasını destekleyeceklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino'nun açıklamasına göre, Pompeo ve BM Genel Sekreteri'nin Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen 5 Mart'ta yaptıkları görüşmede Suriye krizinin çözümünü ele aldı.

Pompeo, Suriye sorununun BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı temelinde ve BM liderliğinde siyasi yolarla çözülmesine destek sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

Siyasi süreçte anayasa reformu, özgür ve adil bir seçim hazırlıklarının da yer alması gerektiğini ifade eden Pompeo, BM'nin söz konusu sürecin canlandırılması için harcadığı çabaları ABD hükümetinin desteklediğini vurguladı.

Ocak 2018'de Rusya'nın Soçi kentinde yapılan Suriye Ulusal Diyalog Toplantısı'nda Anayasa Komisyonu'nun kurulması kararlaştırıldı. ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan gibi ülkeler, 27 Eylül'de BM Suriye Özel Temsilcisi ofisine mümkün olan en kısa sürede Suriye Anayasa Komisyonu kurma çağrısı yaptı.

Söz konusu ülkelerin dışişleri bakanları, ortak bir açıklamayla, Suriye'de anayasa çalışmalarına başlayacak ve BM denetiminde güvenli seçimlere giden yolu açacak bir anayasa komisyonu kurulmasını istedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 5 Mart'ta Suudi Arabistan'ı ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, Suriye muhalefetinin, Anayasa Komisyonu'nun kurulması için en kısa sürede destek sağlaması gerektiğini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor