İİT Dışişleri Bakanları güvenlik ve kalkınmaya odaklanıyor

2019-03-02 16:02:52 CRI

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları Toplantısı dün, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de başladı.


İki gün sürecek toplantıda, teşkilata üye ülkelerdeki ve bölgedeki güvenlik ve istikrarın yanı sıra, ekonomik kalkınma konularına odaklanılıyor


Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al-Nahyan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, İİT'nin bölgesel güvenlik ve istikrarın korunması ve üye ülkelerin barışçıl kalkınması alanlarında daha büyük rol oynaması gerektiğini belirtti.


Al-Nahyan, toplantıda yapıcı diyalog yoluyla işbirliği planı oluşturulmasını ve üye ülkeler arasındaki eşgüdümün güçlendirilmesini umduğunu söyledi.


Al-Nahyan ayrıca, aşırıcılık ve terörizmin bölgeye getirdiği tehditlerle ortak mücadele edilmesini beklediğini ifade etti.


İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin ise, İslam ülkelerinin şu anda bölgesel çatışmalar, terörizm ve yoksulluk gibi birçok sorunla karşılaştığını ve üye ülkelerin ortak çaba harcayarak, bütün bu sorunlara birlikte çözüm bulması gerektiğini belirtti.


İİT'nin kuruluşunun 50. yıldönümü sırasında düzenlenmesi nedeniyle toplantının teması, “İslam İşbirliği'nin 50 Yılı: Refah ve Kalkınmanın Yol Haritası” olarak belirlendi.


Öte yandan, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Dışişleri Bakanları toplantısına Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj'ın onur konuğu olarak davet edilmesi nedeniyle katılmama kararı aldıklarını açıkladı.


İİT'nin Swaraj'ı onur konuğu olarak çağırmasını protesto ettiklerini belirten Kureyşi, Pakistan'ın talebine rağmen davetin iptal edilmediğine dikkati çekerek, "BAE her zor zamanda Pakistan'a yardım etmiştir ancak Pakistan'ın protestosuna rağmen davet iptal edilmedi. Hint Dış İlişkiler Bakanı davet edilirken bize danışılmadı. Hindistan ne İİT üyesi ne de gözlemci ülkelerden biri." diye konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor