ABD, Çin'e 361 adet tarihi eseri teslim etti

2019-03-01 19:58:19 CRI

ABD hükümeti dün, Çin'e ait 361 adet tarihi eseri Çin hükümetine teslim etti. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, bu durumu olumlu karşıladıklarını söyledi.


Sözcü günlük basın toplantısında, Çin'in ABD ile birlikte, tarihi eserleri koruma alanındaki iletişim ve işbirliğini güçlendirerek, küresel kültür miraslarının korunması ve aktarılmasını hızlandırmak için daha büyük çaba harcamaya hazır olduğuna işaret etti.


Lu Kang, dün ABD'nin Indianapolis kentinde düzenlenen törende, ABD'nin daha önce ele geçirdiği Çin'e ait 361 adet kayıp tarihi eseri Çin hükümetine teslim ettiğini belirtti.


Sözcü, Çin ile ABD arasında Çin'in tarihi eserlerinin ithalatının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakatın imzalanmasından bu yana, ABD'nin Çin'e üçüncü kez kayıp tarih eserleri teslim ettiğine ve bu seferkinin en büyük çaplı teslim olduğuna dikkat çekti.


Sözcü, “Tarihi eserleri koruma işbirliği, Çin ile ABD arasındaki kültürel iletişimin önemli bir parçasıdır. ABD ile birlikte, tarihi eserleri koruma alanındaki iletişim ve işbirliğini güçlendirerek, küresel kültür miraslarının korunması ve aktarılmasını hızlandırmak için daha büyük çaba harcamaya hazırız.” şeklinde konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor