Pompeo: Nükleer arınma konusunda Kuzey Kore'yle diyaloğu sürdürmeye hazırız

2019-03-01 17:37:25 CRI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, görüşme masasına yeniden dönerek, Kuzey Kore ile yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması konusundaki diyaloğu sürdürmeyi istediklerini söyledi.

Vietnam'ın başkenti Hanoi'den ayrılarak, Manila'ya ulaşan ve Filipinler'e resmi ziyarete başlayan Pompeo, burada Filipinler Dışişleri Bakanı Teodoro Lochen ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Pompeo, Kuzey Kore'de barış ve istikrarın güvence altına alınması, Kuzey Kore halkının yaşam koşullarının iyileşitilmesi ve yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması hedefine ulaşılması için yeniden görüşme masasına dönerek, Kuzey Kore'yle bu konudaki diyaloğu sürdümeyi istediklerini söyledi.

Yeni sona eren Trump-Kim zirvesine de değinen Pompeo, Kuzey Kore liderinin görüşmede yaptırımların tamamına yakınının kaldırılmasını talep ettiğini hatırlattı. Pompeo, Kuzey Kore'nin söz konusu talebin karşılığında ABD'ye sunduğu koşulların ise, “nispeten muğlak” olduğunu dile getirdi.

Pompeo, Kuzey Kore'nin ileri sürdüğü Yongbyon'daki nükleer tesisin kapatılması konusunda yürütülmesi gereken eylemlerin çok geniş olduğunu, ancak aynı zamanda Kuzey Kore'nin hayata geçirmeye hazırlandığı somut eylemlerin ise hâlâ çok net olmadığını vurguladı. Pompeo ayrıca, bunları daha detaylı hale getirmesi için Kuzey Kore ile diyaloğu sürdürmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor