ASEAN ülkelerinin seçkin şahsiyetleri Xinjiang'da

2019-03-01 14:56:00 CRI

“ASEAN'ın Seçkin Medya Mensuplarının Çin Gezisi” adlı etkinlik, 22-27 Şubat'ta Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde gerçekleştirildi.

2019 Çin-ASEAN Medya Değişim Yılı'nın önemli bir parçası olan etkinlik kapsamında Endonezya ve Malezya'dan gelen 11 ünlü muhabir Xinjiang'ı ziyaret etti.

Muhabirler, Xinjiang'ın güney kentleri Kaşgar ve Hotan'da bulunan mesleki eğitim merkezlerinde incelemelerde bulundular.

ASEAN (Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği) ülkelerinin medya mensupları, incelemeleri sırasında yaptıkları değerlendirmelerde göz alıcı binalar, zengin yemekhaneler ve konforlu yatakhanelerin bulunduğu mesleki eğitim merkezlerini övdüler.

Endonezya'nın Kompas gazetesi editörü Nugroho Fery Yhdho, verdiği demeçte, mesleki eğitim merkezlerinin, terörizmle mücadele ve aşırıcı dini düşüncelerden arındırma konusunda Çin'e özgün bir yol olduğuna işaret etti.

Endonezya Idntimes.com haber sitesi editörü Zulfiani Lubis ise Kaşgar ve Hotan'daki mesleki eğitim merkezlerine tam not vererek, bu merkezlerde aşırıcılıktan arındırma kapsamında ulusal dil becerisi, dans ve şarkı derslerinin serbest bir atmosferde verildiğini söyledi. Lubis, mesleki eğitim merkezleri gibi uygulamaların dünya genelinde terörizm ve dini aşırıcılıkla mücadele çerçevesinde alınan olağan bir tedbir olduğunu belirtti.

ASEAN ülkelerinden gelen 11 ünlü medya mensubu, mesleki eğitim merkezlerinin yanı sıra Kaşgar Etigar Camii ve Hotan Camii gibi Xinjiang'ın köklü geçmişe sahip dini mekânlarını da ziyaret etti.

Malezya Sinar Harian gazetesinin asistan editörü Asmaliza Binti Mansor, Xinjiang'daki Müslümanların bu kadar iyi bir ortamda dini vecibelerini yerine getirdiklerini görmekten son derece sevinç duyduğunu vurguladı.

Heyet üyeleri, ayrıca Xinjiang'da yer alan bazı müzeler, sınır kapıları ve yerleşim merkezlerini de ziyaret ederek bölgenin geleneksel kültürü ve yerel halkın günlük yaşamı hakkında bilgi aldı.

Konuk muhabirler, Xinjiang'da sosyal uyum ve istikrarın korunduğuna dikkat çekerek, bölgenin zengin ve renkli bir kültürü olduğunu belirttiler.

Xinjiang'ın sosyal ve ekonomik kalkınmasında gözle görülür ilerleme kaydedildiğine işaret eden ASEAN'ın medya mensupları, ülkelerinin Çin tarafıyla bu konuda deneyim paylaşımına hazır olduğunu sözlerine eklediler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor