Dünya ABD-Kuzey Kore diyalogunun sürmesini destekliyor

2019-03-01 11:39:09 CRI

Dünya ABD-Kuzey Kore diyalogunun sürmesini destekliyor

Uluslararası toplum, Hanoi Zirvesi'nde anlaşma sağlanamasa da ABD ile Kuzey Kore'nin diyalogu sürdürme konusunda istekli olmalarını olumlu değerlendirdi.

Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kim Eui-kyeom dün yaptığı açıklamada, Hanoi zirvesinde mutabakat sağlanamamasından esef duyduklarını dile getirdi. Görüşmede bazı ilerlemelerin de kaydedildiğine dikkat çeken Kim, Kuzey Kore ve ABD arasındaki görüşmelerin devam etmesi için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise Trump ve Kim'in diyalogu devam ettirme yönündeki isteğini olumlu değerlendirdi. Zaharova, iki tarafın diyalogu sürdürebilmeleri için somut önlemlerin alınması ve karşılıklı siyasi güvenin kurulması gerektiğini ifade etti.

Bazı ilerlemeler kaydedildi, ancak anlaşma sağlanamadı

Vietnam'ın başkenti Hanoi'de dün düzenlenen Trump-Kim Zirvesi planlanandan erken sona erdi.

Görüşmede Kuzey Kore'ye (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) yönelik yaptırımların iptal edilmesi ve Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılması konularında fikir ayrılıklarının bulunması nedeniyle ortak bildiri imzalanmadı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho Hanoi'de yaptığı açıklamada, ABD'den yaptırımları kısmen kaldırmasını talep ettiklerini ve Yongbyon'daki nükleer tesislerin BM gözetiminde kapatılmasını teklif ettiklerini söyledi.

ABD'nin kaygılarının giderilmesi için, balistik füze denemelerinin kalıcı olarak durdurulması hakkında yazılı taahhüt vermeye hazır olduklarını, ancak ABD'nin Yongbyon'daki tesislerin kapatılması haricinde başka yaptırım önlemi almak istediğini belirten Ri, dolayısıyla ABD'nin Pyongyang'ın çözüm planını kabul etmeye hazır olmadığının açıkça görüldüğünü kaydetti. Ri, Kuzey Kore'nin ABD'yle görüşmelerin yeniden başlatılması durumunda da duruşunu değiştirmeyeceğini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor