Macron ve Merkel'den Brexit açıklaması

2019-02-28 09:51:10 CRI

Macron ve Merkel'den Brexit açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, açık bir perspektif ve amaç olmadan Brexit anlaşmasını uzatamayacaklarını ve İngiltere'den bir karar beklediklerini söyledi.

Macron ve Merkel, dün Elysee Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Macron, Merkel ile bir ay önce imzalanan Aachen Anlaşması'nı hayata geçirmek için çalışmalarda bulunacaklarını belirtti.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasına (Brexit) da değinen Macron, "Brexit anlaşması yeniden müzakere edilemez. İngilizlerin daha fazla zamana ihtiyacı olursa ve İngilizler haklı gerekçelere sahiplerse uzatma talebini inceleyebiliriz. Açık bir perspektif ve amaç olmadan anlaşmayı uzatmayı kabul edemeyiz, (AB Brexit Başmüzakerecisi) Michel Barnier'in söylediği gibi daha fazla zamana değil, kararlara ihtiyacımız var. İngilizlerin artık seçim yapması gerekiyor." ifadesini kullandı.

Konuk Başbakan Angela Merkel de mayısta yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonra AB'de yeni bir sayfa açılacağını belirtti.

"Avrupa, Almanya ve Fransa ortak fikirlerde buluştuğu zaman hareket etme kapasitesine sahip oluyor." ifadesini kullanan Merkel, Aachen anlaşmasıyla birçok alanda Fransa ile çalışma yapacaklarını söyledi.

İngiltere Başbakanı Theresa May ile birkaç gün önce Brexit konusunu görüştüğünü belirten Merkel, "İngiltere'nin daha fazla zamana ihtiyacı varsa hayır demeyiz ancak düzenli bir çıkış istiyoruz." dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor