BM'den Yemen'e insani yardım çağrısı

2019-02-27 10:32:03

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Yemen'de 24 milyon sivilin insani yardım ve korumaya muhtaç olduğunu belirterek, uluslararası topluma yaklaşık 4 milyar dolar insani yardım çağrısı yaptı.

BM, İsviçre ve İsveç'in girişimiyle Yemen'deki insani krize yönelik uluslararası üst düzey yardım konferansı İsviçre'deki BM Cenevre Ofisi'nde başladı.

Konferansın açılışında konuşan Guterres, Yemen'deki 15 milyon kişiye bu yıl içinde insani yardım ulaştırmak için uluslararası topluma “2019 Yemen İnsani Yardım Planı” kapsamında yaklaşık 4 milyar dolar insani yardım çağrısında bulundu.

Geçen yıl talep ettikleri yardımın yüzde 83'ünün (2,6 milyar dolar) karşılandığını aktaran Guterres, en çok bağış yapan ülkeler arasında Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin yer aldığını ifade etti.

Guterres, Yemen'de nüfusun yüzde 80'ine denk gelen yaklaşık 24 milyon sivilin insani yardım ve korumaya ihtiyaç duyduğuna dikkat çekerek, geçen yıl devam eden çatışmalar ve ekonominin çökmesiyle birlikte 2 milyon Yemenlinin daha insani krizin içine girdiğini söyledi.

Yemen'deki iç savaşın başından bu yana on binlerce sivilin yaşamını yitirdiğini veya yaralandığını anlatan Guterres, pek çoğu sivilin de açlık veya önlenebilir hastalıklardan hayatını kaybettiğini ifade etti.

Guterres, ülkede 10 milyon kişinin kıtlığın eşiğinde olduğu uyarısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor