Vietnam'da Trump-Kim zirvesinin hazırlıkları sürüyor

2019-02-25 19:49:52 CRI

Vietnam'ın başkenti Hanoi'de, Trump ve Kim arasında yapılacak ikinci zirvenin hazırlık çalışmaları hakkında bir basın toplantısı yapıldı.

Toplantıda verilen bilgilere göre, ABD ve Kuzey Kore (KDHC) liderlerinin güvenliğini korumak ve görüşme sırasındaki sosyal asayişi ve ulaşım düzenini savunmak amacıyla gerekli emniyet güçleri belirlendi ve acil durumlara karşı müdahale planları hazırlandı.

40'tan fazla ülke ve bölgeden 200'ün üzerinde basın kuruluşu ile yaklaşık 3 bin gazetecinin Trump-Kim görüşmesini takip etmek için Hanoi'ye gitmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra, 550'ye yakın yerel basın mensubu da zirveyi takip edecek.

ABD Başkanı Donal Trump'ın zirve sırasında Vietnamlı liderlerle görüşerek, ikili ilişkiler ve önemli sorunları ele alacacağı, ancak Vietnam'a resmi ziyarette bulunmayacağı bildirildi.

Öte yandan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un ise Vietnam'a resmi ziyaret düzenleyeceği duyuruldu. Böylece, Kuzey Kore'den Vietnam'a 55 yıl aradan sonra ilk kez en üst düzeyde ziyaret gerçekleşecek.

Basın toplantısında ayrıca, Vietnam'ın Trump-Kim zirvesinden olumlu sonuçlar kazanılmasını beklediği ve Kuzey Kore ile ABD'nin dostluk ve dünya barışı için diayloğu sürdürmesini umduğu vurgulandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor