İlk AB-Arap Birliği Zirvesi Mısır'da başladı

2019-02-25 11:09:31 CRI

Avrupa Birliği (AB) ve Arap Birliği'nin ilk zirvesi, Mısır'ın Kızıl Deniz kıyısındaki Şarm el Şeyh kentinde dün başladı.

İki gün sürecek olan zirveye Avrupa ve Arap ülkelerinden 50'den fazla hükümet lideri ve devlet başkanı katılıyor. Zirvede göç, güvenlik ve iklim değişikliği gibi ortak stratejik önceliklerde işbirliğinin artırılması hedefleniyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi açılış töreninde bir konuşma yaptı. Abdulfettah es-Sisi, konuşmasında bazı ülkelerin terörizmi yaymak suretiyle karışıklık yarattığını belirterek zirveye katılan liderleri terörizm ile ortak mücadele etmeye çağırdı. Göç konusunu değerlendiren es-Sisi, Avrupa ve Arap ülkelerinin işbirliği ile göç hareketlerinin güvenli ve düzenli hale getirilebileceğini söyledi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, ilgili tarafları eğitime destek, işsizliği azaltma, yatırımı teşvik etme ve ticareti ilerletme gibi hususlarda işbirliğini güçlendirmeye çağırdı. Tusk, işbirliğinin, toplumun şiddetli aşırıcılıktan etkilenmemesinin ve istikrar ve barışın uzun vadede korunmasının tek yolu olduğunu vurguladı.

Tusk, mültecilerin kaynak ülkeleri, transit ülkeleri ve hedef ülkelerinin ortak çalışmalar gerçekleştirerek mültecilerin yerleşim sorununu çözüp onları topluma yeniden kazandırmak için çaba göstermeleri gerektiğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor