ABD'den Ortadoğu'da “Arap NATO'su”

2019-02-22 17:16:56

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD ve bazı Arap ülkelerinden temsilcilerin “Ortadoğu Stratejik İttifakı” oluşturulması amacıyla Washington'da bir araya geldikleri belirtildi.

ABD, Bahreyn, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Körfez İşbirliği Konseyi'nden (GCC) üst düzey yetkililerin “Ortadoğu Stratejik İttifakı” hakkında müzakere yaptığı ve birçok alanda ittifakın gelecek stratejik hedeflerinin ele alındığı kaydedildi.

İttifakın savunma amacıyla kurulacağı ve üyelerin ortak hedefleri doğrultusunda bölgesel güvenlik tehditlerinin karşılanmasına çalışılacağı dile getirilen açıklamada, siyaset, ekonomi, enerji ve güvenlik alanlarında çok taraflı işbirliğini artırma ve bölgesel istikrarı, güvenliği ve refahı yürütme amaçları ortaya konuldu.

ABD, Ortadoğu'daki müttefiklerini desteklemek istiyor, “Arap NATO'su” olarak bilinen Ortadoğu Stratejik İttifakı'nın kurulması gibi yöntemlerle Ortadoğu'da Amerikan stratejisi uygulanmaya çalışılıyor.

Ancak bazı uzmanlara göre “Arap NATO'su”nun üye ülkeleri arasında çelişkiler hat safhada. Üstelik Türkiye gibi bölgesel büyük ülkeler ve Rusya gibi dış güçlerin söz konusu coğrafyada geniş çıkarları bulunuyor. ABD, birçok zorlukla karşılaşabilir.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor