Trump: Kuzey Kore'nin ekonomik büyümesi ikili ilişkiler için önemli

2019-02-22 11:04:41 CRI

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'de (KDHC) güçlü bir ekonomik büyüme gerçekleştirilmesinin ABD ile Kuzey Kore arasındaki ilişkiler için büyük önem taşıdığını belirtti.

Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki ikinci görüşmenin 27-28 Şubat günlerinde, Vietnam'ın başkenti Hanoi'de yapılması öngörülüyor.

Beyaz Saray tarafından dün yapılan açıklamada, Trump'ın Kore Yarımadası'nda barış gerçekleştirilmesine yönelik beslediği güven ile Kim Jong-un'la yapacağı görüşmeye dair beklentisi aktarıldı.

Açıklamada, Kim Jong-un'un “nükleer silahlardan tamamen vazgeçebilmesi” durumunda, ABD'nin Kuzey Kore'nin ekonomik büyüme fırsatlarından yararlanmasını ve kaynak edinmesini güvence altına alacağına işaret edildi.

ABD ve müttefiklerinin altyapı tesislerini güçlendirme, gıda güvenliğini arttırma ve yatırımları çoğaltma gibi konularda Kuzey Kore'ye yardım sağlayacağı ifade edilen açıklamada, Kuzey Kore'nin ekonomik büyümesinin iki ülke arasındaki ilişkilere parlak bir gelecek sunacağı kaydedildi.

Öte yandan, ABD'de yayın yapan The Hill gazetesinin Beyaz Saray'dan bir yetkiliye dayanarak verdiği habere göre, Trump-Kim görüşmesinde, geçen Haziran ayında Singapur'daki ilk zirveye benzer olarak, iki liderin baş başa görüşmesi, öğle yemeği ve iki tarafın heyetlerinin bir araya gelmesi gibi etkinlikler düzenlenmesi bekleniyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor