Putin'den Çin'le ilişkilere övgü

2019-02-21 19:07:47

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün Moskova'da Federal Meclis'e yaptığı konuşmada, Rusya-Çin ikili ilişkilerine büyük önem verdiklerini belirterek, iki ülke arasında eşitlik ve karşılıklı yarara dayalı ilişkinin, uluslararası işlerde önemli bir dengeleyici faktör olduğunu söyledi.

Putin, Rusya-Çin ilişkilerinin Avrasya bölgesinde güvenliğin sağlanmasına yardımcı olacak iyi bir ekonomik işbirliği modeli olduğunu ifade etti.

Putin'in açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarına işaret eden Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang bugün düzenlenen basın toplantısında, son yıllarda Çin ve Rusya liderlerinin stratejik rehberliğinde kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin büyük ilerleme kaydettiğini ve küresel stratejik istikrarı korumada pozitif enerji yaratıldığını söyledi.

Geng Shuang, geçen yıl ikili ticaret hacminin 100 milyar ABD Dolarını aştığını ve çeşitli alanları kapsayan somut işbirliğini ilerletmesinin iki ülkeye ve halklarına yarar sağladığını ifade etti.

Bu yıl Çin ile Rusya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıldönümü. Bu özel yıldönümü vesilesiyle işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarına dikkat çeken sözcü, Çin ve Rusya'nın, dünya barışına ve güvenliğine beraber katkı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor