“Rusya-Çin ilişkileri uluslararası istikrarda önemli bir faktör”

2019-02-21 10:58:50 CRI

“Rusya-Çin ilişkileri uluslararası istikrarda önemli bir faktör”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya-Çin ilişkilerinin uluslararası istikrarda önemli bir faktör olduğunu ve söz konusu ikili ilişkilere büyük önem verdiklerini belirtti.


Putin söz konusu açıklamayı dün, Moskova'da parlamentonun alt ve üst kanatlarına hitaben yaptığı Birliğin Durumu konuşmasında dile getirdi.

 

Putin konuşmasında, Rusya ile Çin arasındaki eşitlik ve karşılıklı yarara dayalı ilişkinin uluslararası işlerde önemli bir dengeleyici faktör olduğunu belitti.

 

Rusya-Çin ilişkilerinin Avrasya bölgesinde güvenliğin sağlanmasına yardımcı olacak iyi bir ekonomik işbirliği modeli olduğunu ifade eden Putin, ülkesinin Avrasya Ekonomik Birliği için birleşik bir pazar oluşturmaya devam edeceğini vurguladı.

 

Putin, Avrasya Ekonomik Birliği'nin Kuşak ve Yol'la kenetlenmesini hızlandıracaklarını ve bunun büyük Avrasya ortaklılk ilişkileri için bir “başlangıç” olduğunu dile getirdi.

 

Rusya-ABD ilişkilerine de değinen Putin, ABD'nin tek taraflı olarak Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekilmesinin ikili ilişkilerdeki en önemli sorun olduğunu ve ABD'nin bu konuda Rusya'yı asılsız şekilde suçlamak yerine içten bir tutum sergilemesi gerektiğine işaret etti.

 

Putin, Rusya ile AB ilişkileri ile ilgili olarak ise, birliğin Rusya'yla yeniden normal siyasi ve ekonomik ilişki kurmak için somut eylemlerde bulunmasını umduğunu söyledi. Pek çok Avrupa ülkesinin vatandaşlarının Rusya'yla ticari işbirliği yapmak istediğine dikkat çeken Putin, bu tür işbirliğinin her iki tarafın çıkarlarına uyduğunu söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor