Lavrov: BM'nin Suriye sorunu kararı tam olarak uygulanmalı

2019-02-19 11:42:00 CRI

Lavrov: BM'nin Suriye sorunu kararı tam olarak uygulanmalı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararını, Suriye sorununun çözümü için uyulması gereken bir karar olarak gördüklerini ifade etti.


Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinde dün yayınlanan duyuruya göre, Lavrov aynı gün Moskova'da düzenlenen basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararının yerinin doldurulamayacağını ve tam olarak uygulanması gerektiğini söyledi.


Rusya, Türkiye ve İran liderleri arasında Suriye sorununa ilişkin son dönemde yürütülen görüşmelere değinen Lavrov, üç ülkenin Astana Barış Müzakereleri kapsamındaki çabaları hakkında ilgili tarafları bilgilendirdiklerini ifade etti.


Öte yandan, Rusya, Türkiye ve İran liderleri 14 Şubat'ta Rusya'nın güneyindeki Soçi kentinde bir araya geldi ve Suriye'nin egemenliği ile toprak bütünlüğünün korunmasının vurgulandığı ortak bir açıklama yaptı.


Lavrov, Suriye'de tutuklanan yüzlerce yabancı silahlı teröriste ilişkin olarak ise, BM Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararında bu konuda net belirlemeler bulunduğunu, ABD'nin ilgili karara uyarak bu kişilerle ilgili bilgileri paylaşması gerektiğini dile getirdi.


Edinilen bilgiye göre, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon ve Suriye Demokratik Güçleri, IŞİD ile mücadele kapsamında, diğer ülkelerden örgüte katılan yüzlerce yabancı silahlı teröristi tutukladı.


ABD Başkanı Trump, 16 Şubat akşamı Twitter hesabından, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerine, Suriye'de yakalanan Avrupa kökenli IŞİD militanlarını teslim alarak yargılamaları çağrısında bulunmuştu.

 

Ancak birçok Avrupa ülkesinin, güvenlik, hukuk ve maliye gibi sebeplerden dolayı tutuklu vatandaşlarını kabul etmek istemediği düşünülüyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor