İran'dan nükleer anlaşmayı kurtarma çağrısı

2019-02-18 10:27:10 CRI

İran'dan nükleer anlaşmayı kurtarma çağrısı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İngiltere, Fransa ve Almanya'ya İran nükleer anlaşmasını kurtarmak için daha fazla çaba gösterme çağrısında bulundu.


Zarif dün, 55. Uluslararası Münih Güvenlik Konferansı'nda, İngiltere, Fransa ve Almanya ile İran arasında "INSTEX" mekanizması kurulmasının yeterli olmadığını ve İran nükleer anlaşmasını kurtarmak için daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti. Zarif, İran'ın nükleer anlaşmaya yönelik taahhütleri hâlâ savunduğuna dikkat çekti.


Zarif ayrıca, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'nin İngiltere, Fransa ve Almanya'ya yaptığı ABD'yi takip ederek İran nükleer anlaşmasından çekilme çağrısının “tamamen saçmalık” olduğunu ve ABD'nin her zaman İran konusunda “patolojik bir paranoyaya” sahip olduğunu söyledi.


Pence, Münih Güvenlik Konferansı'nda önceki gün, İngiltere, Fransa ve Almanya'ya ABD'yi takip ederek İran nükleer anlaşmasından çekilme çağrısı yapmıştı ve aynı zamanda üç ülkeye ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını engellemeyi durdurma uyarısında bulunmuştu.


Pence ayrıca, 14 Şubat'ta Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen Orta Doğu Sorunu Konferansı'nda ise, yine İngiltere, Fransa ve Almanya'dan İran nükleer anlaşmasından çekilmelerini ve ABD ile hemfikir olmalarını talep etmişti.


İngiltere, Fransa ve Almanya, Ocak ayında İran ile ticaret için özel bir mekanizma kurduğunu açıklamıştı. "INSTEX" olarak adlandırılan söz konusu özel mekanizma, AB'nin İran'la ticaret yapmaya devam etmesine ve Avrupalı şirketlerin ABD'nin İran'a uyguladığı tek taraflı yaptırımları aşmasına yardımcı olacak.


Üç ülke ayrıca, İran'ın nükleer alanda sunduğu taahhütlerini kapsamlı ve etkili bir şekilde yerine getirmesinin özel mekanizmanın uygulanması için bir ön şart olduğunu belirtmişti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor