Rusya ve Fransa: Suriye Anayasa Komisyonu çalışmalarına başlamalı

2019-02-17 14:49:31

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron, dün yaptıkları telefon görüşmesinde, Suriye'de Anayasa Komisyonu'nun çalışmalarına bir an önce başlaması gerektiği üzerinde mutabık kaldı.

Kremlin'den yapılan açıklamada, Putin'in Macron'a Rusya, Türkiye ve İran arasında gerçekleşen son Suriye toplantısının neticeleri hakkında bilgi aktardığına işaret edildi.

Açıklamada, Putin'in görüşmede Suriye'deki siyasi diyalog sürecinin mutlaka hızlandırılmasının önemine vurgu yaptığı da belirtildi.

Görüşmede, ayrıca Ukrayna'daki güvenlik durumu da ele alındı.

Fransa Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Emmanuel Macron'un Putin ile görüşmesinde, Suriye'de BM'nin desteği altında diyalog yoluyla siyasi bir çözüme varılmasının önemine işaret ettiği belirtildi. Açıklamaya göre Macron, IŞİD'in tamamen ortadan kaldırılması ve ülkede istikrarın yeniden tesis edilmesiyle Suriyeli mültecilerin yurtlarına dönmelerinin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Macron ayrıca, BM'nin denetimi altında, Suriye'de anayasa reformu ile bağımsız ve güvenilir bir genel seçim yapılması çağrısında da bulundu.

Rusya, Türkiye ve İran, Suriye krizine siyasi çözüm getirmek için 2017 yılında Astana sürecini başlattı. Bu çerçeve altında çok sayıda küresel toplantı gerçekleştirildi. Ocak 2018'de Rusya'nın Soçi kentinde yapılan Suriye Ulusal Diyalog Toplantısı'nda Anayasa Komisyonu'nun kurulması kararlaştırıldı. Bu gelişme, Suriye krizini çözmeyi öngören siyasi sürecin önemli bir adımı olarak kabul ediliyor.       

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor