Merkel'den çok taraflılığa destek

2019-02-17 14:35:11

Almanya Başbakanı Angela Merkel, küresel siyasi yapının çökmesi uyarısında bulunarak, küresel sınamalarla mücadelede çok taraflılık ve işbirliğinin önemini vurguladı.

Angela Merkel, dün 55'inci Münih Güvenlik Konferansı'nda yaptığı konuşmada, İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan küresel düzenin büyük baskılarla karşı karşıya bulunduğuna işaret etti. Merkel, mevcut küresel düzende reform yapılması, ancak bu düzenin tamamen ortadan kaldırılmaması gerektiğini belirtti.

Konuşmasında, Çin'in Afrika kıtasının gelişmesine sağladığı yardımlardan övgüyle söz eden Merkel, Batılı ülkelere kıtaya daha fazla yardımda bulunma ve kıtada istihdamı artırma, böylece küresel göç sorununu kökünden çözme çağrısında bulundu.

İran nükleer anlaşmasının korunması gerektiğine dikkat çeken Merkel, ABD ordusunun Suriye'den çekilme kararının gereksiz olduğunu söyledi.

ABD'nin Rusya ile Almanya arasındaki Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesine Soğuk Savaş zihniyetiyle yaklaşmaması gerektiğinin altını çizen Merkel, bu projenin Avrupa ülkelerinin Rusya'ya enerji konusundaki bağımlılığını artırmayacağını dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor