Beyaz Saray: Trump ulusal acil durum ilan edecek

2019-02-15 11:50:42 CRI

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, federal hükümetin açık kalıp kalmayacağı konusunda yazılı bir açıklama yaptı. Sözcü Sanders, Trump'ın bütçe yasasını imzalayacağını ve federal hükümetin yeniden kapanması gibi bir durumun söz konusu olmayacağını belirtti.

Sanders, açıklamasında, "Başkan Trump, daha önce de dile getirdiği gibi hükümet bütçe yasasını imzalayacak, ancak sınırımızdaki ulusal güvenlik ve insani krizi durdurduğumuzdan emin olmak için ulusal acil durum da dahil gerekli başkanlık tedbirlerini alacaktır." ifadelerini kullandı.

ABD temsilciler meclisi başkanı demokrat Nancy Pelosi, bu gelişmenin hemen ardından yaptığı konuşmada, Meksika sınırında yaşananların acil durum teşkil etmediğini, müdahale için yasal yolları değerlendireceğini kaydetti.

Beyaz Saray enformasyon sözcüsü Sarah Sander, Demokrat Parti'den gelen yasal meydan okumalara hazırlıklı olduklarını söyledi, ancak Trump'ın ulusal acil durum ilanının zamanı hakkında bilgi vermedi.

Trump'ın imzaladığı bütçe yasa tasarısının aynı gün akşamı kongrede onaylanması bekleniyor. Söz konusu bütçe yasasına göre, federal hükümetin dörtte birine 30 Eylül gününe kadar bütçe sağlanacak. Yasa tasarısının zamanında imzalanması halinde, bu federal hükümet kuruluşlarının, bütçe harcaması nedeniyle tekrar kapanması önlenecek.

Kongreden Meksika sınırına duvar örülmesi için istediği bütçeyi alamayan Trump'ın "sınır güvenliği konusunda ulusal acil durum" ilan ederek söz konusu duvarın finansmanını temin etmesi bekleniyor.

Beyaz Saray ve Demokrat Parti'nin Meksika sınırına duvar örülmesi konusunda ciddi ihtilaf içinde bulunması nedeniyle, taraflar bütçe yasa tasarısı hususunda mutabakat sağlayamadı.

ABD Ulusal Toprak Güvenliği Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı gibi hükümet kuruluşları, 22 Aralık'tan itibaren 35 gün süreyle kapalı kaldı. Bu, ABD federal hükümeti tarihinin en uzun kapanma rekoru oldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor