Venezuela: BM Tüzüğü çiğnenmemeli

2019-02-15 10:56:17

(Xinhua)

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, bazı ülkelerin BM Tüzüğü'nde yer alan kuralları çiğnedikleri bir dönemde, bu kuralları hep beraber korumaya hazır olduklarını açıkladı.

Jorge Arreaza dün BM'nin New York'taki genel merkezinde çok sayıda ülkenin temsilcisiyle birlikte açıklama yaptı. Açıklamada bazı BM üyelerinin ortak harekete geçerek, BM Tüzüğü'nde yer alan kuralları korumayı kararlaştırdıkları duyuruldu.

Uluslararası anlaşmazlıkları barışçı şekilde çözmek amacıyla, BM'ye üye ülkelerin egemenlik ve eşitliğinin korunması gerektiği vurgulanan bildiride, BM'ye üye ülkelerin toprak bütünlüğüne, siyasi bağımsızlığına saygı gösterilmesi, içişlerine müdahale edilmemesi dahil olmak üzere BM Tüzüğü'nün ilgili kurallarının çiğnenmekte olduğu kaydedildi.

Bildiride, önümüzdeki birkaç gün içerisinde BM üyesi ülkelerin bir dizi girişimde bulunacağı belirtildi. BM'ye üye tüm ülkelerin bu çalışmalara katılması çağrısı yapıldı.

Venezuela Meclis Başkanı Juan Guaido 23 Ocak'ta muhalif parti tarafından düzenlenen bir mitingde yaptığı konuşmada, kendisini Venezuela geçici devlet başkanı olarak ilan etti ve seçimlerin yeniden yapılmasını istedi. ABD ve bazı Latin Amerika ülkelerinden Juan Guaido'ya anında destek geldi.

ABD son günlerde Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun çekilmesini sağlamak amacıyla Venezuela'ya yaptırımı sürekli arttırıyor. ABD Başkanı Donald Trump kısa süre önce yaptığı konuşmada, Venezuela'ya askeri müdahale seçeneğinin de dışlanmayacağını açıkça belirtti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor