Lavrov'dan Pompeo'ya Venezuela uyarısı: Müdahale etmeyin

2019-02-14 11:15:30

(Xinhua)

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov önceki gün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, telefon görüşmesinde ikili ilişkiler ve uluslararası önemli konuların ele alındığı belirtildi.

Mike Pompeo telefon görüşmesinde ABD'nin eski Rus istihbaratçı Sergei Skripal ve kızının İngiltere'de zehirlenmesinden dolayı, Rusya'ya yaptırım kararı aldığını yineledi. Mike Pompeo'nun söz konusu olayda kimyasal silah kullanılmasından dolayı, Rusya'yı bir kez daha kınadığı ifade edildi.

Mike Pompeo telefon görüşmesinde, Rusya'nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşmasına (INF) “Tamamen, kanıtlanabilir” biçimde yeniden uyum sağlaması gerektiğini, aksi takdirde anlaşmanın 2 Şubat itibariyle 6 aylık bir süreden sonra iptal edileceğini söyledi.

İki liderin görüşmede ayrıca Venezuela'daki siyasi durumu ele aldıkları belirtiliyor.

Ancak Rusya tarafı telefon görüşmesinin içeriğiyle ilgili olarak farklı açıklamalarda bulunuyor. Lavrov Moskova'da dün düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, kendisi ile Pompeo arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinde INF konusunun ele alınmadığını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde önceki gün yayımlanan duyuruya göre, Lavrov söz konusu görüşmede, ABD'nin Rusya'ya yaptırım kararının ikili ilişkilerin kötüleşmesine ve uluslararası arenada gerginliğin tırmanmasına yol açacağını kaydetti.

Görüşmede Lavrov'un, Pompeo'yu, “askeri adımlar” dâhil olmak üzere Venezuela'nın iç işlerine herhangi bir şekilde müdahale edilmemesi konusunda uyardığı belirtildi. Lavrov ayrıca ABD'nin Venezuela'ya yönelik “insani yardımının” Venezuela'nın istikrarını bozmayı amaçladığına dikkat çekti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor