NATO Genel Sekreterinden INF açıklaması

2019-02-14 11:21:41

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg dün Brüksel'de yaptığı açıklamada, Münih Güvenlik Konferansı'nda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geleceğini ve Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı (INF) ele alacağını ifade etti.

Jens Stoltenberg, Brüksel'deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nda basına açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, NATO'nun Avrupa'da yeni karasal füze sistemleri konuşlandırmayı planlamadığını ve ABD'nin INF'den resmen çekilmesinden önce Rusya'nın sonraki altı ay içinde somut bir adımla INF'ye dönmesi gerektiğini söyledi.

8 Aralık 1987'de Washington'da SSCB lideri Mihail Gorbaçov ve dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan'ın imzaladığı anlaşma kapsamında SSCB ve ABD, 500-1000 kilometre ve 1000-5.500 kilometre menzilli füze ve fırlatıcılarını imha etmeyi, ayrıca ileride de bu tür füzeleri üretmemeyi, test etmemeyi ve konuşlandırmamayı taahhüt etmişti. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı 1 Şubat'ta yaptığı açıklamada, bu anlaşmadan tek taraflı olarak çekileceğini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise ABD'yi INF'yi ihlal etmekle suçlayarak "Bizim yanıtımız da simetrik olacak. ABD anlaşmayı askıya aldığını duyurdu, biz de askıya alıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor