Makedonya'nın adı artık “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti”

2019-02-14 11:12:26

Makedonya hükümeti dün yaptığı açıklamada, ülkenin isminin Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirildiğini duyurdu.

Makedonya hükümeti, ülkenin isminin Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilmesini öngören anayasa değişikliğinin resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı. Hükümet yetkilileri değişikliğin önümüzdeki günlerde Birleşmiş Milletler'e bildirileceğini belirtti.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Zernovski sınırlar, havalimanları, gümrük kontrollerindeki tüm eski isimlerin üç gün içinde değiştirileceğini, otomobillerin plakalarında da NMK kısaltmasına yer verileceğini açıkladı. Yaklaşık iki milyon nüfusu bulunan ülkede vatandaşlara yıl sonuna kadar yeni pasaportlar verilecek. Merkez Bankası da banknotları değiştirecek.

Makedonya'nın "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" adını almasıyla birlikte Yunanistan ve Makedonya arasında yıllardır süregelen isim krizi de resmen son buldu. Ülke, 1991 yılında Yugoslavya'dan bağımsızlığını ilan ederek Makedonya adını almıştı. Ancak Yunanistan Makedonya ismini kendi kültür ve medeniyet mirası olarak gördüğü ve ülkenin Yunanistan'ın kuzeyinde bulunan Makedonya ili üzerinde de hak iddia ettiği fikrini savunarak isminin değiştirilmesini talep ediyordu. Ülke isimleri konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle Avrupa Birliği ve NATO üyesi olarak Yunanistan, Makedonya'nın AB ve NATO üyeliğine karşı çıktı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor