ABD'den İran'a yeni yaptırım, Tahran'dan tepki

2019-02-14 10:28:47

ABD Hazine Bakanlığı, ABD vatandaşlarına yönelik siber saldırı ve istihbarat faaliyetlerinde bulundukları gerekçesiyle 2 İranlı kuruluş ve 9 İran vatandaşını yaptırım listesine aldı.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, Tahran merkezli New Horizons (Yeni Ufuklar) olarak da bilinen “Bağımsız Düşünce ve Sanat Enstitüsü” adlı sivil toplum kuruluşunun İran'ın istihbarat toplama çalışmalarına destek vermek amacıyla uluslararası konferanslar düzenlediği ve ABD vatandaşları dahil olmak üzere konferansa katılan yabancıların İranlı istihbarat personelince “iş hedefi” olarak belirlendiği ifade edildi. Yeni Ufuklar'la ilişkili 4 kişinin de yaptırım listesine alındığı açıklandı.

Açıklamada, yine İran merkezli bir şirket ve bu şirketle ilişkili 5 kişinin de ABD yönetimi ve ordusunun daha önceki ve mevcut çalışmalarına yönelik siber saldırı faaliyetlerinde bulunduğu gerekçesiyle söz konusu yaptırım listeine eklendiği kaydedildi.

Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumların ABD'deki mal varlıkları dondurulacak ve ABD vatandaşlarının bu kişi ve kurumlarla ticaret yapması yasaklanacak.

İran dini lideri Hamaney aynı gün yaptığı açıklamada, ABD ile sorunları artık diyalog yoluyla çözmenin mümkün olmadığını ve yakın gelecekte bir çözüm imkanı görünmediğini söyledi.

Hamaney, “ABD ile diyalog bize bir şey kazandırmaz, sadece kaybettirir” dedi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor