Rusya: ‘İnsani yardımlar' askeri müdahaleye bahane olabilir

2019-02-13 12:06:58

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, ABD'ye Venezuela'nın iç işlerine karışmaktan vazgeçmesi uyarısında bulunarak, Amerikan yönetiminin Venezuela'ya verdiği “insani yardım”ın bu ülkenin istikrarını bozmayı amaçladığına işaret etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde dün yer alan açıklamada, Sergei Lavrov'un Amerikalı mevkidaşı Mike Pempo ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi. Lavrov, güç kullanmak dahil ABD'nin hiçbir şekilde Venezuela'nın iç işlerine karışmaması uyarısında bulunduklarını, ancak Washington'un uluslararası hukuka aykırı tehditlerde bulunduğunu ettiğini ifade etti. Sergei Lavrov, Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü çerçevesinde Venezuela meselesinde müzakereye hazır olduklarına dikkat çekti.

Sergei Lavrov ayrıca ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunduğu Venezuela konulu karar taslağında “insani yardım” içeriğinin kışkırtıcı bir araç olduğunu hatta gelecekte doğrudan askeri müdahale için bir bahane haline getirilebileceğini ifade etti. Lavrov, “BMGK söz konusu bu kararı asla kabul etmez” dedi.

Öte yandan Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza dün BM merkezinde düzenlenen basın toplantısında, muhalif grupların ABD'ye olan bağlılıklarından vazgeçmelerini isteyerek, barışçıl bir şekilde mevcut siyasi sorunu çözmeleri çağrısında bulundu. Jorge Arreaza, Venezuela anayasasının siyasi çözüm planı için çeşitli seçenekler sunduğunu belirterek, müzakere masasında her seçeneğin ele alınabileceğini ve müzakere için hiçbir koşul koymadıklarını kaydetti.

Arreaza ayrıca ABD'nin Venezuela'ya yatırımları bir an önce durdurması talebinde bulundu.

Venezuela'da dün Gençlik Günü kutlandı. Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, yaptığı konuşmada, “Venezuela'nın barışa kavuşmasını istiyorum. Tüm Venezuela halkı da barışı ve ülkelerinin silahlı müdahale tehdidinden kurtulmasını istiyor” diye konuştu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor