Afrika Birliği zirvesinde tema mülteciler ve yurdundan edilenler

2019-02-12 11:29:06

(Xinhua)

32. Afrika Birliği Zirvesi Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'daki Afrika Birliği genel merkezinde dün sona erdi. 2 gün süren zirvede mülteci krizi ve Afrikalıların yurtlarını terk etme sorunu ele alındı.

Afrika Birliği dönem başkanlığını yürüten Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah es-Sisi zirvenin kapanışında yaptığı konuşmada, Afrika halkının yerini yurdunu terk etmesini, gençlere istihdam sağlanmasını ve Afrika kıtasında serbest ticaret bölgesi anlaşmasının yürürlüğe girmesini çalışmalarının ana yönü olarak tayin ettiklerini belirtti. Abdulfettah es-Sisi, dönem başkanlığı süresince Afrika kıtasının karşı karşıya bulunduğu iklim değişikliği ve terörizm gibi konuları da yakından izleyeceğinin altını çizdi.

Abdulfettah es-Sisi konuşmasında ayrıca, Afrika Kıtası Serbest Ticaret Anlaşması'nın önümüzdeki Temmuz ayında düzenlenecek Afrika Birliği zirvesinde yürürlüğe girebileceğini söyledi.

Afrika Birliği zirvesinin ana teması “Mülteciler, ülkesine geri dönenler ve yerinden edilen kişiler yılı, Afrika'da yerinden edilenler için kalıcı çözüm yollarının aranması” olarak belirlendi.

Siyasi, ekonomik ve askeri işbirliğine odaklanan Afrika Birliği'nin genel merkezi Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da bulunuyor.

Afrika Birliği ilk olarak 1963 yılında Afrika Birliği Örgütü adıyla kuruldu. Temmuz 2002'de Afrika Birliği bu örgütün yerine geçti. Afrika Birliği'nin 55 üyesi bulunuyor. Birliğin en yüksek yetki organı olan Afrika Birliği zirvesi, yılda iki kez düzenleniyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor