Rusya: ABD'nin silahların denetimini baltalaması öngörülemez sonuçlar doğuracaktır

2019-02-10 16:07:34

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya dün yaptığı konuşmada, ABD'nin küresel silahların denetlenmesi sistemini baltalamasının öngörülemez sonuçlar doğuracağını belirtti.

Vasily Nebenzya, dün bir Rus televizyon kanalına verdiği demeçte, ABD'nin silahların denetlenmesi sistemine zarar verip silahlanmayı genişlettiğini, bunun dünyanın güvenliğine tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Soğuk Savaş dönemindeki anlaşmazlıkların halen mevcut olduğuna dikkat çeken Nebenzya, bunun önemli nedenlerinden birinin Rusya'nın bağımsız dış politika uygulaması olduğunu, Batılı ülkelerin 90'lı yıllardaki gibi Rusya'ya etki edemediği için bundan hoşnutsuzluk duyduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 1 Şubat'ta yapılan açıklamada, 2 Şubat itibarıyla Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'ndan (INF) çekilme sürecinin başlatıldığı kaydedildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmada, Rusya'nın INF'de belirlenen yükümlülüklerini yerine getirmeyi durdurduğunu ve söz konusu antlaşmaya ilişkin yeni uluslararası görüşmelerin yapılması hususunda bir kez daha öneride bulunmayacaklarının altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor