Putin: Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sistemi sınamalarla karşı karşıya

2019-02-09 16:33:02

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, günümüzde silahların denetlenmesi ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sisteminin meydan okumalarla karşı karşıya kaldığını, Rusya'nın Suriye sorunu dâhil çeşitli küresel ve bölgesel krizlerin siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesini ilerletmeyi sürdüreceğini belirtti.

Putin, 10 Şubat “Diplomatlar Günü” dolayısıyla kaleme aldığı kutlama mesajında, dünyanın güvenliği ile küresel düzen ciddi sınavlardan geçerken, Rusya'nın da diplomatik alanda önemli görevler üstlendiğini ifade etti.

Putin mesajında, Rusya'nın Suriye'de barış sürecini ilerleteceğini ve diğer küresel sorunların siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi için çabalarını sürdürmeyi arzuladığını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov da dün yaptığı konuşmada, ABD başta olmak üzere bazı Batılı ülkelerin Rusya'yı hegemonya girişimlerinin önündeki başlıca engel olarak gördüğüne dikkat çekti. Rusya'nın mevcut küresel sorunları Batılı ülkelerle işbirliği halinde çözmek istediğini, ancak bu tür işbirliği için ültimatomların ön şart olarak öne sürülemeyeceğini belirten Lavrov ayrıca, ilgili tarafların eşitlik, karşılıklı yarar ve birbirlerine saygı temelinde diyalog kurmaları gerektiğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor