ABD'ye süre tanıyan Rusya: Cevap bekliyoruz

2019-02-07 15:42:08 CRI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin adımına karşılık olarak Moskova'nın da 6 ay sonra Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekileceğini söyledi.


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta düzenlenen bir basın toplantısında, ABD'nin INF'den çekilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.


Lavrov, 6 ay sonra anlaşmadan çekileceklerini belirterek “ABD'nin INF konusundaki tüm sözlü suçlamalarına karşı söyleyeceğimiz her şeyi söyledik. Devlet Başkanı Putin tavrımızı ortaya koydu: Aynı şekilde karşılık vereceğiz. ABD anlaşmayı durdurdu. Biz de aynısını yaptık. Dolayısıyla 6 aylık süre dolduğunda, ABD'nin anlaşmadan çekilmeye yönelik resmi notası sonuçları çerçevesinde INF görevini yitirecek” ifadelerini kullandı.


Lavrov, ABD ile INF ve stratejik istikrar konusunda müzakere olasılığı ile ilgili de “Bu anlamda ABD'li, Batılı ve NATO üyesi partnerlerimize yönelik girişimlerimizde bir eksiklik söz konusu değil” dedi.


Lavrov, “Bu girişimlere bir yanıt alamadığımız için Putin, bana ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu'ya bu konuları gündeme getirmeyip, sakince Batılı partnerlerimizin onlara uzun zamandır yöneltilen tekliflere cevap vermesini bekleme talimatı verdi” şeklinde konuştu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor