ABD: Kuzey Kore ile çalışma görüşmelerinde somut ilerleme sağlanmalı

2019-02-01 17:03:09 CRI

ABD Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) Özel Temsilcisi Stephen Biegun, ABD ve Kuzey Kore liderleri arasındaki ikinci zirve öncesinde yürütülen çalışma toplantılarında somut ilerlemeler kaydedilmesini arzuladıklarını belirtti.

Stephen Biegun, dün Stanford Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, Trump ile Kim arasında yapılacak ikinci görüşmeden önce Kuzey Kore ile yürütülen çalışma toplantılarında, müzakerelere yönelik yol haritası belirlenmesini temenni ettiklerini belirtti.

Biegun, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması sürecinde, ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer füze programının tüm içeriğini öğrenmeyi ve önemli bölgelerin denetlenmesi konusunda Kuzey Kore ile anlaşmaya varmayı beklediğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Biegun'un 3 Şubat'ta Seul'e giderek, Güney Kore Dışişleri Bakanlığı Kore Yarımadası Barış ve Güvenlik İşleri Özel Temsilcisi Lee Do-hoon ile görüşeceği belirtildi.

Açıklamada, Biegun'un daha sonra Kuzey Koreli yetkililerle yarımadanın nihai, tam ve doğrulanmış şekilde nükleer silahlardan arındırılması için sonraki aşamaya ait önlemleri görüşeceği bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump da dün yaptığı açıklamada, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ile ikinci görüşmesinin Şubat sonunda yapılacağını açıkladı.

Öte yandan, görüşmenin tarihi ve yeri konusunda anlaşıldığı ve söz konusu bilgilerin gelecek hafta açılanacağı duyuruldu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor