Kuzey Kore basını: Normalleşme ile yaptırımlar birlikte var olamaz

2019-01-31 10:22:20

Kuzey Kore'de (Kore Demoratik Halk Cumhuriyeti) iktidardaki Kore İşçi Partisi'nin yayın organı Rodong Simun'da çıkan yazıda, “Pyongyang-ABD görüşmelerindeki durgunluğun nedeninin 'Yaptırımların kalkmasının ön şartı nükleer silahsızlanmadır' yönündeki tutum olduğu belirtildi.

Kuzey Kore'ye baskıyı artırmayı amaçlayan bu tutumdan vazgeçilmesi gerektiğine işaret edilen yazıda, ilgili taraflara Pyongyang'ın iyi niyetli tedbirlerine somut adımlarla karşılık verilmesi çağrısında bulunuldu. Yazıda ayrıca, Kuzey Kore'nin ABD ile ilişkilerin iyileştirilmesi ve Kore Yarımadası'nda kalıcı barış mekanizmasının oluşturulması hususlarındaki kararlılığı da yinelendi.

Kuzey Kore resmî basınında yer verilen yazıda, ABD-Kuzey Kore görüşmelerinde son altı ay içinde durgunluk yaşandığına dikkat çekilerek, durgunluğun arkasında ise “Yaptırımları kaldırmanın ön şartının nükleer silahsızlanma” olduğuna dair tutumun bulunduğuna vurgu yapıldı.

İkili ilişkileri iyileştirme süreci ile yaptırımların eş zamanlı olarak yürümemesi gerektiği belirtilen yazıda, “Kendi gücüne dayanarak ilerleyen Kuzey Kore için her tür yaptırım sonuçsuz kalacaktır” ifadesi kullanıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor