Abe: Çin-Japonya ilişkilerini yeni seviyeye taşımaya hazırız

2019-01-28 19:38:24 CRI

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Senato ve Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Japonya-Çin ilişkilerinin yeni bir seviyeye taşınmasını ümit ettiğini söyledi.

Japonya'nın 198. Ulusal Meclis toplantısı başladı. Abe toplantıda yaptığı konuşmada, Japonya-Çin ilişkilerinin normalleşme yoluna döndüğünü dile getirdi.

Abe, iki ülke liderlerinin karşılıklı ziyaretleri yoğunlaştırmaya, çeşitli alanlardaki iletişimi derinleştirmeye ve ikili ilişkileri yeni bir seviyeye taşımaya hazır olduklarına işaret etti.

Japonya ile Rusya arasında toprak sorununa ve barış anlaşmalarına ilişkin müzakereleri hızlandıracaklarını ifade eden Abe, ayrıca Kore Yarımadası konusunda da ABD ve Güney Kore (KC) dahil uluslararası toplumla sıkı işbirliği yürüteceklerini söyledi.

Abe, Japonya-ABD ittifakının, Japonya'nın dış ilişkilerinin ve güvenliğinin merkezinde bulunmasına rağmen, Japonya'nın temel güvenlik politikasını yalnızca kendilerinin oluşturabileceğini ifade etti. Abe ayrıca, Japonya'nın yeni "Savunma Programı" çerçevesinde ilerleyen dönemlerde bilişim ve uzay gibi çeşitli alanlardaki savunma güçlerini daha da artıracağını vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor