‘Venezuela, Güvenlik Konseyi'nin gündemine gelmemeli'

2019-01-27 15:42:59

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dün Venezuela'daki gelişmelerle ilgili acil toplantı düzenledi. Çinli temsilci toplantıda siyasi çözüm çağrısında bulundu.

BM siyasi işler ve barışı koruma operasyonlarından sorumlu genel sekreter yardımcısı Rosemary DiCarlo yaptığı konuşmada Venezuela'da uzayan siyasi krizin ciddi bir endişeye yol açtığını, halkın üzerinde ciddi bir etkiye sahip olduğunu, yüksek düzeyde siyasi kutuplaşma, artan insani yardım ihtiyacı ve ciddi insan hakları kaygıları ile karşı karşıya olunduğunu açıkladı. Rosemary DiCarlo, "Ülkenin vatandaşlarına huzuru, barışı ve siyasi çözümü getirmeye hep birlikte yardımcı olmalıyız" ifadelerini kullandı.

Çin'in BM daimi temsilcisi Ma Zhaoxu, Venezuela'daki durumu yakından takip ettiklerini ve ilgili tarafların rasyonel ve sakin bir şekilde anayasa çerçevesinde barışçıl diyalogla siyasi çözüme ulaşmaları çağrısında bulunduklarını kaydetti. Ma Zhaoxu, Venezuela hükümetinin egemenliğini, bağımsızlığını ve istikrarını korumak için harcadığı çabaları Çin'in desteklediğini de bir kez daha yineledi.

Çin'in bşaka ülkenin içlerine müdahale etmeme ilkesi temelinde hareket ettiğini ifade eden Ma Zhaoxu, dış müdahaleyle Venezuela'nın iç işlerine karışılmasına karşı çıktıklarını vurguladı. Ma, Venezuela'daki durumun bu ülkenin iç işi olduğunu belirterek, uluslararası barış ve güvenliğine tehdit oluşturmayan bu durumun, BM Güvenlik Konseyi'nin gündeminde de bulunmadığını söyledi. Ma, “Venezuela'daki durum”un BM Güvenlik Konseyi gündemine eklenmesine Çin'in karşı çıktığını kaydetti.

BM Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesi ve 19 BM üye ülkesinin temsilcileri de toplantıda konuşma yaptı. BMGK üyeleri, ABD'nin “acil toplantı” çağrısıyla bir araya gelerek, Venezuela'daki siyasi gelişmeleri ele aldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor