Dünya ekonomisi için ‘yavaşlama yılı'

2019-01-27 15:13:10

Goldman Sachs Asya Yatırım Stratejisi Grubu Eş Başkanı Wang Shengzu, 2019'da ABD dahil olmak üzere çoğu ülke ve bölgenin ekonomik faaliyetlerinin yavaşlayacağını ve küresel ekonomik büyüme oranının yüzde 3 olarak beklendiğini ifade etti.

Wang Shengzu, mevcut durumda gelişmiş ülkelerin çoğunun potansiyel büyüme hızından daha yüksek bir seviyeyi koruduğunu ve ekonomik durgunluk riskinin yüzde 15-20 gibi düşük bir seviyede bulunduğunu kaydetti. Wang Shengzu, bazı büyük ekonomiler için ekonomik büyümedeki hafif yavaşlamanın ekonomideki aşırı ısınmayı önleyebileceğine dikkat çekti.

Tahminlere göre 2019'da ABD ekonomisinin yüzde 2,5 büyüyeceğini ve bu oranın 2018'deki yüzde 2,9'dan düşük olduğunu dile getiren Wang Shengzu, Avro bölgesinin ekonomik büyüme hızının yüzde 1,5 olarak beklendiğini, bu oranın da geçen yılki yüzde 1,9'dan düşük olduğunu kaydetti.

Wang Shengzu, 2019'da Japonya'nın ekonomik büyüme hızının yüzde 1,1 olmasını öngördüklerini, bu oranın geçen yılki yüzde 0,9'dan biraz yüksek olduğunu belirterek, 2019'da Çin ekonomisinin büyüme hızının yüzde 6,2 olarak beklendiğine ve büyümenin makul bir aralıkta süreceğine dikkat çekti.

Küresel risklere de değinen Wang Shengzu, ABD'de iç siyasetten kaynaklanan çekişmeler, Brexit belirsizliği ve bazı diğer jeopolitik faktörleri sıraladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor