ABD-Taliban görüşmesinde anlaşma sağlandı

2019-01-27 14:48:51

ABD yönetimi ve Taliban temsilcileri arasında sürülen müzakere Katar'ın başkenti Doha'da sona erdi. İki taraf, Afganistan'da ateşkes ve bazı diğer konularda önemli ilerlemeler kaydetti.

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Taliban'ın temsilcileri ile verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve kısa sürede tekrar müzakereye başlanacağını bildirdi.

Taliban'dan yapılan açıklamaya göre, 6 gün süre müzakereden sonra Afgan savaşını sona erdirmeyi amaçlayan anlaşma taslağı imzalandı.

Öte yandan Katar Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada gelecek müzakerenin önümüzdeki ay Doha'da yapılacağı belirtildi.

El Cezire'de yer alan habere göre, Zalmay Halilzad Kabil'e gidip Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'ye görüşme sonucunu bildirecek; diğer yandan ABD'nin çekilme tarihini belirlemek ve Afganistan'da ateşkes gerçekleştirmek için Afgan yönetimi ile Taliban'ın müzakere yapması çağrısında bulunacak.

Uzmanlara göre, eğer ABD çekilme koşulunu kabul ederse gelecek aşamada Taliban ile Afgan yönetimi arasında ateşkes gibi bir dizi konuda doğrudan diyalog başlayabilir.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor