Trump Kongre ile uzlaştı

2019-01-26 15:03:36

ABD Başkanı Donald Trump kongrede iki partinin liderleriyle anlaşarak, federal hükümetin tarihinde en uzun süre kapalı kalması durumuna son verdi. Federal hükümet yeniden açılıp 3 hafta çalışacak.


35 gündür kapalı olan federal hükümetin, 15 Şubat'a kadar yeniden açılması konusunda kongre ile uzlaştığını açıklayan ABD Başkanı Donald Trump yaptığı konuşmada, "Hükümetin açılması için anlaşmaya vardık. Hükümetin üç haftalığına açılması için fonlamaya dair düzenlemeyi imzalayacağım. Kamu çalışanlarının ücretlerini bir an önce almalarını sağlayacağım" dedi.


Anlaşmada Meksika sınırına duvar için kendisinin istediği 5,7 milyar dolarlık bütçenin şimdilik yer almadığını söyleyen Trump, "Eğer Kongre sınır güvenliği konusunda adil bir uzlaşmaya varamazsa 15 Şubat'ta hükümet yeniden kapanır ya da ben Anayasa çerçevesinde elimdeki başka yetkileri (Acil Durum) kullanırım." ifadesini kullandı.


Geçici bütçe ayırma yasasına göre, hükümetin kapalı kaldığı dönemde karşılıksız çalışmak zorunda kalan personel geriye dönük maaşlarını alacak. Fakat bu bütçe Meksika sınırına inşa edilecek duvarı kapsamıyor.


ABD Başkanı Trump'ın Meksika sınırına 5,7 milyar dolar bütçe gerektiren bir duvar örülmesini istemesi ve Kongre'deki Demokratların buna karşı çıkması üzerine ABD federal hükümeti 22 Aralık'tan itibaren kapalı bulunuyordu.

    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor