ABD-Kuzey Kore toplantısı “olumlu ve açık” bir havada geçti

2019-01-23 12:02:57 CRI

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Walström dün, Kuzey Kore (KDHC) ve ABD temsilcileri arasında İsveç'te yapılan toplantının “olumlu ve açık” bir havada geçtiğini söyledi.

İsveç Radyo Televizyonu'nun haberine göre, ilgili taraflar arasında daha sıkı iletişim kurulmasını hızlandırmayı amaçlayan toplantıda, nükleer silahsızlanma, ekonomik kalkınma ve bölgesel güvenlik gibi konular ele alındı. Haberde, İsveç yönetiminin gelecekte bu tür görüşmelerde rol almayı sürdürmek istediği ve Kuzey Kore sorununa dair üst düzey zirveye de ev sahipliği yapmayı planladığı bilgisine yer verildi.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün yaptığı konuşmada, ABD ile Kuzey Kore arasında İsveç'te yapılan toplantıda "bazı" ilerleme kaydedildiğini söyledi. İlerlemeyle ilgili detaylı bilgi vermeyen Pompeo, “Yapılacak çok iş var" şeklinde konuştu.

İsveç Dışişleri Bakanlığı tarafından 20 Ocak'ta yapılan açıklamada, söz konusu toplantıda ABD ve Kuzey Kore liderleri arasında gerçekleşecek ikinci zirve için hazırlık yapıldığı aktarıldı.

Beyaz Saray tarafından 18 Ocak'ta yapılan açıklamada ise, Başkan Donald Trump'ın Şubat ayının ikinci yarısında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ikinci kez görüşeceği bildirilmişti. Görüşmenin nerede yapılacağı ise henüz açıklanmadı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor