“Dünya halkları uluslararası işbirliği bekliyor”

2019-01-21 15:21:24 CRI

Dünya Ekonomik Forumu tarafından dün yayınlanan bir ankete göre, dünya halkının çoğunluğu çok taraflı sistemden yana tavır sergiliyor ve uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesini bekliyor.

Dünyanın çeşitli bölgelerinden 10 binden fazla kişi ile yapılan anketin sonuçlarına göre, araştırmaya katılanların yüzde 76'sı, ülkeler arasında işbirliği yapılarak ortak hedeflere ulaşılmasının “son derece önemli” veya “çok önemli” olduğu görüşünü savunuyor.

Anket ayrıca, dünya halkının büyük çoğunluğunun göç konusunda olumlu tavır sergilediğini gösteriyor. Ankete katılanların yüzde 57'si göçmenlerin ikamet ettikleri ülkeler için “bütünsel olarak faydalı” olduğuna inanıyor. Ancak, anket sonuçlarında bölgesel bir dengesizlik dikkat çekiyor. Kuzey Amerika'da katılımcılardan yüzde 66'sının göç konusundaki tavrı olumlu iken, ancak Batı Avrupa'da ise bu oran sadece yüzde 46'yı buluyor.

Dünya Ekonomik Forumu'nun kurucusu ve İcra Başkanı Klaus Schwab konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Uluslararası toplumun birleşik bir şekilde hareket etme kabiliyeti sınırlı olmasına rağmen, dünya halkının çoğunluğu ülke liderlerinin bir işbirliği yolu keşfedebileceğini ve insanlığın karşı karşıya bulunduğu ciddi sorunları birlikte göğüsleyebileceğini umuyor.” şeklinde konuştu.

2019 Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı 22-25 Ocak tarihleri arasında, İsviçre'nin Davos kentinde yapılacak.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor