Filistin'den İsrail'in UNRWA kararına kınama

2019-01-21 11:32:56 CRI

Filistin, İsrail'in, Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı'nın (UNRWA) Doğu Kudüs'teki okullarını kapatma kararını kınadığını açıkladı.

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu Üyesi Hanan Ashrawi dün yaptığı açıklamda, İsrail'in söz konusu kararının uluslararası topluluğa yönelik doğrudan bir “ihlal” ve uluslararası hukuka, kararlara ve kuruluşlara karşı bir “ihmal” olduğunu söyledi.

Ashrawi, İsrail'in bu “provokasyon” eyleminin, uluslararası hukukun Filistinli mültecilere verdiği haklara yönelik bir ihlal olduğunu vurguladı.

UNRWA'nın BM'nin yetkilendirmesiyle okul gibi kurumlar kurduğuna işaret eden Ashrawi, İsrail'in BM'nin ajans için belirlediği yetki ve sorumlulukları değiştirme hakkına sahip olmadığını söyledi.

Ashrawi, uluslararası topluma duruma derhal müdahale ederek, küresel hukuk ve siyaset sistemini savunmak için İsrail'in kararını engelleme çağrısı yaptı.

Filistin Eğitim ve Yükseköğretim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, İsrail'in söz konusu kararla, Doğu Kudüs'teki eğitim kurumlarını İsrail'in eğitim sistemini uygulamaya zorladığına ve bunun “etnik temizlik politikasının bir parçası” olduğuna işaret edildi.

UNRWA Sözcüsü Sami Mshasha da, ajansın Doğu Kudüs'teki kurumlarının BM'nin ilgili kararıyla kurulduğunun ve İsrail'in bir “bağışı” olmadığının altını çizdi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı ile Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi ve Filistin Halk Mücadelesi Cephesi tarafından da açıklamalar yapılarak, İsrail'in eylemi kınandı.

Öte yandan, İsrail basınında yer alan haberlere göre, İsrail hükümeti, yeni eğitim öğretim döneminde UNRWA'nın Doğu Kudüs'te okul açma lisansını iptal ederek, bu okulların yerine İsrail yönetimine bağlı okullar açma kararı aldı. Haberlere göre, bu karardan, UNRWA'nın Doğu Kudüs'teki iki Filistinli mülteci kampında kurduğu yedi okulda eğitim gören yaklaşık 3 binden fazla öğrenci etkilenecek.

1949'da kurulan UNRWA, Doğu Kudüs başta olmak üzere Batı Şeria, Gazze Şeridi, Ürdün, Suriye ve Lübnan'da yaşayan 5 milyondan fazla kayıtlı Filistinli mülteciye insani yardım, eğitim ve sağlık gibi hizmet sunuyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor