İsrail ile Çad arasında yeniden diplomatik ilişki kuruldu

2019-01-21 10:27:51 CRI

Çad ve İsrail arasında yeniden diplomatik ilişki kurulduğu açıklandı.

Çad Devlet Başkanı Idriss Deby ve ülkeyi ziyaret eden İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu tarafından dün yapılan ortak açıklamada, iki ülke arasında yeniden diplomatik ilişki kurulduğu duyuruldu.

Idriss Deby, aynı gün Netanyahu'yla birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasının yanı sıra, iki ülke arasında ayrıca birçok işbirliği anlaşması imzalandığını belirtti.

Netanyahu ise, iki ülkenin güvenlik, tarım, gıda ve su kaynakları ile enerji ve sağlık gibi alanlarda işbirliğini güçlendireceğini ve terörle mücadele konusunda da kapsamlı işbirliği yürüteceğini kaydetti.

Çad'ı ziyaret eden ilk İsrail Başbakanı olan Netanyahu, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, ziyaretinin iki ülke arasında ortaklık ilişkilerinin yeniden kurulmasını amaçladığını ve tarihi bir önem taşıdığını vurguladı.

Çad'ın İsrail için son derece önemli bir ülke olduğuna dikkat çeken Netanyahu, Afrika'nın geleceğinin Sahel bölgesinin kalkınmasına bağlı olduğunu ve İsrail'in Afrika'nın kalkınma sürecine katılmayı arzuladığını ifade etti.

Çad ve İsrail arasındaki diplomatik ilişki 1972 yılında kesilmişti. Çad Devlet Başkanı Deby, geçen Kasım ayında İsrail'e “buzları eritmek” amacıyla kritik bir ziyarette bulunmuştu.

Öte yandan, İsrail, Afrika ülkeleriyle ilişkilere son yıllarda önem vermeye başladı. Çad ziyareti, Netanyahu'nun son 4 yılda Afrika ülkelerine yaptığı dördüncü ziyaret oldu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor