Güneydoğu ve Doğu Asya'da turizm işbirliği görüşüldü

2019-01-18 19:35:03

18. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ve Çin, Kore Cumhuriyeti (KC) ve Japonya (10+3) Turizm Bakanları Toplantısı bugün Vietnam'ın Ha Long kentinde düzenlendi.

2019 ASEAN Turizm Forumu kapsamındaki başlıca etkinliklerden biri olan toplantıda konuşan Çin'in Hanoi Büyükelçisi Xiong Bo, 10+3 işbirliği mekanizmasının Doğu Asya'da bölgesel işbirliğinin ana kanalı olduğuna işaret ederek, hızla gelişen mekanizmanın bölge halklarına büyük yararlar getirdiğini kaydetti.

Çin ile ASEAN'ın birbirleri için önemli turist kaynakları olduklarına dikkat çeken Büyükelçi Xiong Bo, 2018 yılında iki taraf arasındaki karşılıklı personel değişiminin 58 milyonu bulacağına işaret ederek, bunun kültürel temasların Çin-ASEAN işbirliğinin önemli bir dayanağı olduğunu gösterdiğini belirtti.

Turizm işbirliğinin pekiştirilmesi için Çin hükümeti adına önerilerde bulunan Xiong, hükümetler arasındaki ve sanayi alanındaki ilişkilerin güçlendirilerek, bölgesel turizm işbirliğinin sağlıklı şekilde ilerletilmesi gerektiğini ifade etti.

Turizm sektöründe sürdürülebilir kalkınma konusundaki deneyim paylaşımının artırılarak ortak kalkınmanın gerçekleştirilmesinin önemine işaret eden Çinli büyükelçi, son olarak ise insan merkezli anlayıştan yola çıkılarak halklar arasındaki bağların güçlendirilmesi önerisini ortaya koydu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor