Yemen'de BM ekibine saldırı

2019-01-18 11:35:43

(Xinhua ajansı)

BM'nin Yemen'e gönderdiği ilk yardım ekibinin olduğu konvoyun Hudeyde liman kentinde dün saldırıya uğradığı bildirildi. Saldırıda ölen ya da yaralananın olmadığı açıklandı.

Yemen yönetimi ve Husi militanları tarafından dün ayrı ayrı olarak yapılan açıklamalarda, taraflar karşılıklı olarak birbirlerini saldırıyı gerçekleştirmekle suçladı.

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephane Dujarric dün yaptığı açıklamada, BM adına Hudeyde'de ateşkesi denetlemekle sorumlu ekibin başındaki Emekli Hollandalı General Patrick Cammaert'in, çeşitli tarafların Yemen halkının çıkarları açısından sabırlı davranarak, ateşkes anlaşmasına saygı göstermeleri hususunda bir kez daha çağrıda bulunduğunu belirtti.

Dujarric açıklamasında, söz konusu saldırının BM'nin Yemen'e Hudeyde Anlaşması kapsamında yardım ekibi gönderme planını değiştiremeyeceğinin altını çizdi.

BM Güvenlik Konseyi'nde önceki gün onaylanan kararda, Yemen yönetimi ve Husi militanları arasında daha önce imzalanan askerleri geri çekme anlaşmasının hayata geçirilmesine yardım amacıyla, Hudeyde Anlaşması Yardım Ekibi'nin oluşturulması kararlaştırıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor