Rusya Dışişleri Bakanı: Çin'le ticaret hacmimizin sınırı yok

2019-01-17 11:07:47 CRI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya-Çin ticaret hacminin tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığını ve bir sınırı olmadığını kaydetti. Lavrov, Rusya'nın Çin'le ilişkilerinin geleceğine güvenle baktığını belirtti.

Lavrov, dün düzenlenen yıllık genel basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Çin-Rusya Mobil Medya Platformu”ndan bir gazeteci, Lavrov'a “Herkesin bildiği gibi, Çin ile Rusya arasındaki ikili ticaret hacmi 2018'de 100 milyar ABD Doları'nı aşarak rekor bir seviyeye ulaştı. Çin, Rusya'nın en büyük ticaret ortağı haline geldi. Çin-Rusya ekonomik ve ticari işbirliğinin geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz? " diye sordu.

Lavrov, verdiği yanıtta, Rusya-Çin ticaret hacminin tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığına ve bir sınırı olmadığına işaret etti. Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2018 yılında yaptıkları birkaç ikili görüşmede bir dizi işbirliği planını incelemeye aldığını da hatırlattı.

İki ülkenin enerji, tarım, ulaşım, uzay ve havacılık gibi alanları kapsayan 100 milyar ABD Doları'nı aşan tutarda 70 işbirliği projesini imzaladığını dile getiren Lavrov, bunun yanı sıra Rusya'nın Glonass ve Çin'in BeiDou navigasyon sistemleri arasındaki koordinasyonu ilerleteceğinin altını çizdi.

Lavrov, Avrasya Ekonomik Birliği'nin Kuşak ve Yol inisiyatifiyle kenetlenmesini devamlı derinleştirerek Çin ile uluslararası konulardaki işbirliğini, BRICS ve Shanghai İşbirliği Örgütü gibi bölgesel ve uluslararası örgütler çerçevesindeki eş güdümü güçlendireceklerini vurguladı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor