Dünya Ekonomik Forumu Küresel Riskler 2019 Raporu yayımlandı

2019-01-17 10:57:04

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından hazırlanan Küresel Riskler 2019 Raporu'nda, artan küresel riskler ve meydan okumalar karşısında uluslararası işbirliğinin yetersiz olduğu belirtildi.

Her yılın ocak ayında WEF tarafından yayımlanan söz konusu raporun bu yılki sayısında dünyanın farklı bölgelerinden yaklaşık bin uzman ve karar vericinin küresel riskler hakkındaki görüşleri yer alıyor.

Küresel büyümenin yavaşlaması, iklim değişikliği, jeopolitik gerilimler ve dördüncü sanayi devrimi gibi sebeplerden dolayı günümüz dünyasının daha fazla karmaşa ve birbirine bağlı meydan okumalarla karşı karşıya bulunduğuna vurgu yapılan raporda, tüm ülkelerin el ele vermemesi durumunda söz konusu risklere karşı koyulamayacağı dile getirildi.

Küresel ekonomik büyümenin 2019'da jeopolitik faktörlerden etkilenmeye devam edeceğine ve ekonomik muharebe riskinin yükselebileceğine işaret edilen raporda, çok taraflı ticaret kurallarının daha da erozyona uğrayacağı vurgulandı.

Raporda ayrıca, biyolojik çeşitlilik kaybı, iklim değişikliğine uyum çabalarında başarısızlık ve doğal afetler dâhil çevresel risklerin insanlığı ilgilendiren uzun vadeli bir tehdit olduğu kaydedildi.

Raporda değerlendirmelerine yer verilen Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Borge Brende, 2019'da küresel ticaretin ve ekonomik büyümenin risk altında olduğu göz önüne alınırsa, uluslararası işbirliği mimarisinin yenilenmesine her zamankinden daha acil ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Brende, “Şu an ihtiyacımız olan, büyümeyi sürdürmek ve bugün dünyamızın karşı karşıya kaldığı ciddi tehditlerle mücadele etmek için koordineli ve uyumlu bir aksiyon almaktır.” ifadesini kullandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor