İngiltere Parlamentosu Brexit anlaşmasını reddetti

2019-01-16 11:42:56

İngiltere Başbakanı Theresa May'in Avrupa Birliği (AB) ile vardığı Brexit anlaşması 202 evet oyuna karşı 432 hayır oyu ile İngiltere Parlamentosu tarafından reddedildi.

İngiltere Parlamentosu'nun kararına göre, Theresa May'in 21 Ocak'tan önce yeni bir Brexit planını parlamentoda oylamaya sunması gerekiyor.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Brexit anlaşmasının parlamentoda reddedilmesinin ardından Theresa May hükümeti için güvensizlik oylaması talep etti.

İngiltere'nin siyaset geleneğine göre, güvensizlik önergesinin geçmesi halinde yeni hükümetin 14 gün içinde kurulması ve milletvekillerinin yarısından fazlasının desteğinin alınması gerekiyor. Aksi takdirde erken seçime gidilecek.

Oylama sonuçlarının ardından değerlendirmede bulunan Başbakan May muhalefetin gensoru vermesi halinde bunun görüşülebileceğini söyledi. May, "Anlaşmaya karşı oy kullanmak belirsizlikten, bölünmekten, son derece gerçek bir anlaşmasız ayrılıktan başka bir şey değil.” diye konuştu.


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker aynı gün yaptığı yazılı açıklamada, oylama sonucundan üzüntü duyduğunu belirterek, “İngiltere'nin en kısa zamanda niyetine açıklık getirmesini talep ediyorum.” dedi.


AB olarak Brexit anlaşmasının oylama sürecini sürdüreceklerini söyleyen Juncker, İngiltere'nin AB'den anlaşmalı olarak ayrılmasını sağlamanın tek yolunun Brexit olduğunu söyledi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da sözcüsü aracılığıyla, AB'nin iki taraf arasındaki müzakerelerin bozulması dâhil bütün olasılıklara karşı hazırlık yapacağını ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor