Haber Analiz: DB'nin Kim'den sonra da “önce ABD” politikasını uygulaması zor

2019-01-14 16:49:37 CRI

Dünya Bankası (DB) Başkanı Jim Yong Kim'in 2019 yılının ilk iş gününde görevi bırakacağını duyurması, uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Bu ani değişim, çoktan çukura düşen çok taraflılık üzerine başka bir gölge düşürüyor.

Jim Yong Kim neden istifa ediyor?Bu karar, uluslararası toplumda ne gibi etkiler yaratacak?Yerine gelecek kişi, "önce ABD" politikasını Dünya Bankası'na getirecek mi?

Jim Yong Kim, istifa mektubunda, 1 Şubat günü görevinden ayrıldıktan sonra başka bir şirketle, gelişmekte olan ülkelerde altyapı tesislerine yatırımların artırılması üzerine çalışmalarını sürdüreceği ve akademik faaliyetlerini başlatacağı bilgisini paylaştı.

İstifasının nedeni ABD'nin baskısı mı?

Görevden ayrılma nedenini açıklamamasına rağmen, bazı çevreler Jim Yong Kim'in istifasının ABD hükümetiyle bağlantılı olduğunu, Washington'ın baskılarının Kim'in görevden ayrılmasına yol açtığını belirtiyor.

Trump yönetiminin iktidara geldikten sonra tek taraflılığı uygulaması, kömür üretimini yeniden başlatması ve iklim değişikliğini sorgulaması ile karşılaştırıldığında Jim Yong Kim, küreselleşmeyi desteklemekte, temiz enerjiyi savunmakta ve çevre konularına odaklanmaktaydı. Üstelik Kim'in liderliğindeki Dünya Bankası, kömür santraline finansman desteğini kesmişti.

Dünya Bankası'nın teşkilat yapısına bakıldığında, Jim Yong Kim'in 2012 yılında göreve başlamasından 2017 yılında yeniden seçilmesine kadar tüm gelişmeler Obama hükümetinin desteği altında gerçekleşti. Jim Yong Kim, göreve başladıktan sonra, Dünya Bankası'nda insan kaynakları reformunu uygulayarak personel arasında güçlü bir memnuniyetsizliği tetikledi ve çok fazla çelişki yarattı. Bu nedenle Kim, yeniden seçilmesi sırasında güçlü iç direnişle karşılaşmıştı.

Jim Yong Kim, göreve başladığı andan itibaren Çin dâhil gelişmekte olan pek çok ülkeye destek sağladı. Kim, gelişmekte olan ülkeler tarafından önerilen Dünya Ticaret Örgütü reform planını takdirle değerlendirdi, çok taraflı serbest ticareti savundu ve gelişmekte olan ülkelere yardım sağlamada ısrarcı davrandı. 2014 yılı itibarıyla, Asya Altyapı Yatırım Bankası (AAYB) ile BRICS Yeni Kalkınma Bankası'nın kurulmasına, Kuşak ve Yol işbirliğinin hayata geçirilmesine arka çıktığını açıkça ve defalarca belirtti.

Jim Yong Kim, altyapı tesislerine yatırımı öngören küresel projeler için kredi talebinin 1,5 trilyon ABD Doları'na yakın bir miktarı bulduğuna, ancak çok taraflı kalkınma bankaları ve bireysel yatırımcıların yalnızca yaklaşık 205 milyar dolar sağlayabildiğine işaret etti. AAYB'nin kurulmasının altyapı tesisleri için finansman eksikliğinin giderilmesine yardımcı olacağını vurgulayan Kim, daha önce gazetecilere verdiği bir röportajda Çin'in yoksulluğu azaltma konusunda elde ettiği başarıları da takdirle değerlendirmişti.

Dünya Bankası, Jim Yong Kim'in çabalarıyla 2018'de tarihinin en büyük ölçekli sermaye artışını ve hisselerin yeniden yapılandırılmasını öngören anlaşmayı onayladı. Böylece Çin'in Dünya Bankası'nın çekirdek kuruluşu Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası'ndaki (IBRD) hissesi yüzde 4,68'den yüzde 6,01'e yükseldi, oy kullanma hakkı da yüzde 4,45'ten yüzde 5,71'e çıktı. Çin'in bu sıralamada ikinci basamakta yer alan Japonya'ya ile arasındaki mesafe de kısaldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor