İran, nükleer anlaşmadan çekileceği iddialarını reddetti

2019-01-14 10:58:10

İran'ın yarı resmi haber ajansı Tasnim'de dün yer alan habere göre, İran Dışişleri Bakanlığı ülkenin nükleer anlaşmadan çekileceği iddialarını reddetti.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, yaptığı açıklamada, son zamanlarda yayılan İran'ın nükleer anlaşmadan çekileceği söylentilerinin doğru olmadığını ifade etti. İddiaların, İran'da bazı grupların toplumda panik yaratarak çıkar elde etmeye yönelik sistematik girişimlerinin bir parçası olduğunu söyleyen Kasımi, nükleer anlaşmayla ilgili herhangi bir kararın yalnızca İran'ın en yüksek karar organı tarafından alınacağının altını çizdi.

İran Radyo ve Televizyon Kurumu (İRİB) tarafından aynı gün yayınlanan habere göre, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, ülkesinin nükleer teknoloji alanında büyük başarılar elde ettiğini ve yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyumdan yeni nesil, ileri türde nükleer yakıt üretimi için çalışmalara başladıklarını duyurdu. Nükleer yakıtın türü hakkında açıklama yapmayan Salihi, İran'ın nükleer reaktör tasarlama kapasitesinin bulunduğunu vurguladı.

İran Temmuz 2015'te ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya'dan oluşan altı ülke ile nükleer testler konusunda kapsamlı anlaşmaya vardı.

İran, anlaşma gereğince nükleer programında kısıtlama taahhüdünde bulunurken, nükleer enerjiyi barışçı şekilde kullanma ve uluslararası toplumun yaptırımlarından kurtulma hakkı elde etti. ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs 2018'de ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekileceğini açıkladı. ABD yönetimi, anlaşma nedeniyle askıya alınan Irak'a yönelik yaptırımları kademeli olarak yeniden başlatıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor